Fotowoltaika dla domu

Rozwiązanie to pozwala na duże oszczędności w domowym budżecie!

Fotowoltaika dla rolnictwa

Poznaj instalacje fotowoltaiczne dedykowane dla rolnictwa.

Fotowoltaika dla firm

Zobacz kompleksową ofertę instalacji fotowoltaicznych dla firm.

Farmy fotowoltaiczne

Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą budowa farmy fotowoltaicznej.

Start MÓJ PRĄD 6.0

Dotacja Mój Prąd 6.0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w drugim kwartale 2024 r. ruszy już szósta edycja programu Mój Prąd.

Po sukcesie poprzednich edycji i zakończeniu programu Mój Prąd 5.0 nabór wniosków o dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne zostanie ponownie otwarty.

Dotacja dedykowana jest dla osób, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Choć nowe kierownictwo MKiŚ nie podało jeszcze szczegółowych informacji, już wiadomo, że dofinansowaniem będą objęte wyłącznie inwestycje, których elementem jest magazyn energii elektrycznej. Oto, co na ten moment można powiedzieć o szóstej edycji programu Mój Prąd i zasadach otrzymania grantu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w II kwartale 2024 r. (od kwietnia do czerwca) uruchomi szósty nabór wniosków o dotacje dla osób fizycznych. Wsparcie obejmie mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz inne urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej, magazynowania ciepła, urządzenia grzewcze (pompy ciepła), systemy zarządzania energią oraz kolektory słoneczne. Najprawdopodobniej, po raz kolejny, środki nie będą mogły być przeznaczone na rozbudowę istniejących już instalacji.

Program dotacji Mój Prąd 6.0 - podobnie jak poprzednie pięć edycji - będzie skierowany do prosumentów (użytkowników) fotowoltaiki. O jaką dokładnie kwotę będzie można się ubiegać, jeszcze nie wiadomo.

Dotychczas o dotację mogły ubiegać się, zarówno osoby fizyczne, które rozliczają się w systemie net-billing, jak prosumenci rozliczający się dotychczas w systemie net-metering, którzy przeszli na nowy system rozliczeń, potwierdzony przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Przypuszczalnie ta grupa pozostanie objęta dofinansowaniem i tym razem.

Standardowo wnioski są przyjmowane w formie elektronicznej po ogłoszeniu naboru i są rozpatrywane do wyczerpania środków przeznaczonych na program MP. Łączny zaplanowany budżet na tę edycję wynosi 400 mln złotych, jednakże doświadczenie poprzednich edycji pokazuje, że kwota ta może zostać zwiększona w trakcie trwania programu.

Dla kogo Mój Prąd 6.0?

Dokładnej informacji na temat beneficjentów programu Mój Prąd 6.0 jeszcze nie mamy. Można się spodziewać, że zasady będą zbliżone do tych, które obowiązywały w poprzedniej edycji MP.

Program Mój Prąd 5.0 był kierowany do osób fizycznych korzystających po raz pierwszy z dopłat na instalację fotowoltaiczną rozliczających się w systemie net- billing oraz net-metering (przy konieczności przejścia na net-billing).

Najważniejsze warunki Mój Prąd 6.0

Z dotychczas posiadanych informacji wynika, że w szóstej edycji programu MP wymagana będzie inwestycja w magazyn energii cieplnej. Dopłaty nie będą obowiązywać na rozbudowę istniejącej instalacji. Prawdopodobne jest, że zwiększy się maksymalna moc instalacji objętych grantami - z dotychczasowych 10 kW. Kiedy tylko poznamy szczegóły, natychmiast się nimi podzielimy.

Wysokość dotacji Mój Prąd 6.0

Łączna pula w budżecie programu wynosi, według dotychczasowych doniesień, 400 mln złotych. Rządowy program będzie finansowany ze środków z Funduszu europejskiego na infrastrukturę, klimat i środowisko (FEniKS). Na ten moment nie znamy jeszcze konkretnych kwot, o jakie poszczególne osoby będą mogły się ubiegać na konkretne urządzenia.

Jak przebiega nabór wniosków do Mój Prąd 6.0?

Pula programu jest ograniczona, zatem istotne jest, by wniosek o dofinansowanie złożyć jak najszybciej po uruchomieniu programu i ogłoszeniu jego szczegółów. Ponieważ budżet obejmuje 400 mln złotych, szacunkowo tylko około 16 tys. wniosków może otrzymać pozytywną rekomendację, dlatego warto się spieszyć. Naszym Klientom niezmiennie gwarantujemy opiekę nad całością formalności, po wcześniejszym przekazaniu nam pełnomocnictwa. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Podsumowanie

W obliczu kończących się tarcz antykryzysowych i spodziewanego wzrostu cen energii elektrycznej, fotowoltaika staje się sposobem, nie tylko na ochronę środowiska, ale też ochronę własnego portfela. Kontynuacja programu Mój Prąd jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą korzystać z zielonej energii w swoich domach.

Zapytaj o najlepsze promocje pod słońcem!
Napisz lub zadzwoń do nas - zacznij oszczędzać i zarabiać!

+48 798 290 260 lub +48 512 267 350

 

Wyślij wiadomość

Skontaktuj się bezpośrednio:

E:: 
Realizacja Hesna

Zostaw numer, oddzwonimy!

Wyślij numer