Technologie, które pozwalają wykorzystywać odnawialne źródła energii, stale się rozwijają. Dziś instalacja fotowoltaiczna potrafi być opłacalna nawet w tych rejonach, gdzie nie zawsze świeci słońce, dzięki magazynom energii. Ale czy takie rozwiązania można traktować również jako awaryjne źródło zasilania? Sprawdźmy to!
Czym jest magazyn energii, a czym awaryjne źródło zasilania?
Magazyn energii to urządzenie lub system przechowujący energię elektryczną, którą można wykorzystać w późniejszym czasie. Najczęściej gromadzi nadwyżki energii pochodzące z sieci energetycznej lub odnawialnych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne. Energia ta jest przechowywana w akumulatorach i może być użyta w dowolnym momencie – zarówno w czasie zwiększonego zapotrzebowania, jak i w przypadku awarii zasilania.
Awaryjne źródło zasilania to urządzenie np. agregat prądotwórczy lub kompleksowy układ urządzeń, który działa wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu w sytuacji awarii sieci elektrycznej zapewniona jest ciągłość zasilania.
Magazyn energii jako awaryjne źródło zasilania ‐ czy to możliwe?
Magazyny energii przechowują nadwyżki prądu, które mogą pochodzić z sieci energetycznej lub odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. W momencie awarii magazyn automatycznie uruchamia proces dostarczania energii, zapewniając ciągłość pracy urządzeń. Jego skuteczność zależy jednak od pojemności – większa pojemność akumulatora, pozwala mu dłużej pracować, a także od zgromadzonej ilości energii – magazyn może działać w trybie awaryjnym tylko do momentu wyczerpania zgromadzonej nadwyżki.
Odpowiadając, więc na pytanie, czy magazyn energii może być używany jako awaryjne źródło zasilania, należy powiedzieć, że TAK, przy czym trzeba uwzględnić kilka ważnych aspektów.
Systemy zapasowe energii słonecznej to ekologiczne rozwiązanie, w przeciwieństwie do agregatów, jednak ich pojemność i ilość zgromadzonej energii są sporym ograniczeniem. Agregaty mogą pracować wiele dni, natomiast czas awaryjnego zasilania przez magazyny energii powinno się raczej liczyć w godzinach. Przykładowo magazyn energii 10 kWh pozwoli mniej więcej na zasilanie podstawowych urządzeń w domu przez 10 godzin.
Pamiętać należy również o tym, że gdy zdecydujesz się wykorzystać magazyn energii jako awaryjne źródło zasilania, to zazwyczaj zasila on obwód, który ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania jak np. oświetlenie czy ogrzewanie, a nie wszystkie urządzenia w domu.
Ponadto sam magazyn energii nie wystarczy. Do wykorzystania go jako awaryjnego źródła zasilania konieczne są odpowiednie urządzenia oraz możliwość pracy w trybie Emergency Power Supply (EPS).
Więcej na temat technicznych możliwości i wymagań takiej instalacji przeczytasz w artykule: Czy można korzystać z magazynu energii, gdy nie ma prądu?
Przywracanie zasilania z magazynu energii ‐ jak to działa w praktyce?
Proces przywracania zasilania z magazynu energii jest zautomatyzowany i szybki, co pozwala uniknąć przerw w działaniu urządzeń.
- System wykrywa brak zasilania z sieci.
- Magazyn energii uruchamia się natychmiast, dostarczając prąd do podłączonych urządzeń.
- Magazyn dba o utrzymanie stałego napięcia, chroniąc urządzenia przed uszkodzeniem.
Czy magazyn energii to przyszłość awaryjnych źródeł zasilania?
Dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii sprawia, że stają się one coraz bardziej dostępne i efektywne. Po pierwsze coraz więcej osób zarówno prywatnych, jak i firm decyduje się inwestować w instalacje fotowoltaiczne, po drugie systemy te są nieustannie udoskonalane, pojawiają się nowe opcje czy urządzenia jak np. akumulatory o coraz większej pojemności i dłuższej żywotności.
Magazyny energii mogą więc stanowić skuteczne rozwiązanie jako awaryjne źródło zasilania. I chociaż wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, to jednak mają one szansę na jeszcze większy rozwój.